Через протести мешканців роботи по рекультивації Грибовичів призупинені

Через протести мешканців роботи по рекультивації Грибовичів призупинені

На сьогодні найбільша проблема Львова – Грибовицьке сміттєзвалище. І ніхто не може дати гарантії, коли її зможуть вирішити. Адже на заваді стоїть багато перепон, в яких поки не вдається знайти спільного знаменника. І найбільша з них – непорозуміння між владою та громадою, яке виникає через поширення чуток та незнання достовірної інформації. І тут постає питання: чи можливо вирішити проблему Грибовицького сміттєзвалища, врахувавши усі за і проти.

Грибовичі сьогодні

«На Грибовичі знову почали возити сміття», – такі заяви ми неодноразово чули від мешканців прилеглих до полігону сіл. Ми намагалися дізнатись, що ж насправді відбувається на сміттєзвалищі.

29 травня на Грибовицькому сміттєзвалищі виникла пожежа. Згодом з’явилася інформація, що під час гасіння стався зсув сміття, під завалами якого знайшли тіла трьох рятувальників. Після цього, 7 червня, повідомили, що вершина полігону просіла і утворилася тріщина завдовжки близько 80 м і завширшки до 2,5 м в окремих місцях. Одразу після цього вивіз будь-якого сміття на територію полігону було заборонено, а місцева влада почала шукати шляхи вирішення проблеми.

Компанією «Гірхімпром» був розроблений Проект рекультивації Грибовицького сміттєзвалища, але для того, щоб приступити до його виконання, потрібно провести ряд першочергових заходів, чим і займається влада. У чому ж полягають ці першочергові заходи?

Обвал сміття відбувся із сторони інфільтратних озер, відповідно, була загроза, що інфільтрати можуть потрапити у навколишні води, тому дамбу піднімають та укріплюють. Щоб вирівняти схил, який зсунувся, та висушити інфільтратні озера, прокладають дорогу для заїзду техніки. Щоб ніхто зі сторонніх не заходив на територію полігону та щоб працівники могли швидко реагувати в разі спалаху чи виникнення іншої надзвичайної ситуації, встановлюють тепловізори та відеокамери.

Що з вищезазначеного уже виконано? Дамбу підняли та укріпили, дорогу майже проклали, встановлення тепловізорів та відеокамер обіцяють закінчити до кінця вересня.

«Ми за рекультивацію, але проти сміття» 

Припинити будь-які роботи на Грибовицькому сміттєзвалищі, – з такою вимогою мешканці сіл Великі і Малі Грибовичі, Малехова та Дублян 26 серпня перекрили дорогу біля готелю «Варшава», стверджуючи, що під приводом стабілізаційних робіт влада знову почали вивозити сміття. Та чи правда це?

Під час акції протесту, щоб переконати людей в тому, що ніякого свіжого сміття немає, активісти спільно із заступником голови міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Іриною Маруняк піднімалися на сміттєзвалище. Немає жодних доказів про те, що туди вивозять сміття. Мешканці стверджують, що є сліди важкої техніки, але машин із сміттям на території полігону ніхто з людей не бачив.

Натомість у Львівській міській раді запевняють, що людям подають неправдиву інформацію, тому люди бунтують. За словами чиновників, дезінформування населення відбувається для того, щоб перешкодити процесу рекультивації полігону.

Директор ЛКП «Збиранка» Володимир Занік стверджує, що на території полігону розташовані тільки машини, які завозять землю для прокладання дороги. Директор «Лвівспецкомунтранс»  (це одне із п’яти підприємств, що займається у Львові вивозом сміття) Тарас Стефанишин зазначає, що після пожежі і накладеної заборони жодна машина зі сміттям не в’їжджала на територію сміттєзвалища. Відтак, підозри людей безпідставні.

Такі дії мешканців необдумані, адже так проблеми не вирішити. Роботи припинили, а що далі? Складається враження, що частину жителів влаштовує те, що зараз відбувається. Вони кричать “ми хочемо бачити владу”, а коли влада приїжджає, то слова не дають вставити. Ось таке наше суспільство.

Також під час акції протесту мешканці запропонували створити робочу групу, до якої входитимуть представники влади та по два представники від кожної громади, які спільно контролюватимуть хід робіт. Таке рішення мер Львова підтримав.

А що далі…

Держінспекція заявляє, що новий обвал на Грибовицькому сміттєзвалищі може статися будь-якої миті, оскільки тріщина, що утворилася під час першого обвалу, постійно зростає. Тому слід якнайшвидше приступити до проекту рекультивації.

На сьогодні є два варіанти розвитку подій:

Перший – мешканці прилеглих сіл приймають Проект рекультивації і не перешкоджають виконанню робіт. Такий варіант для всіх буде найкращим. Місто виконає проектні роботи, мешканці зможуть спати спокійно, а Україна уникне екологічної катастрофи.

Другий – мешканці відмовляються від Проекту рекультивації (це те, що ми маємо станом на сьогодні) і сміттєзвалище закриють в аварійному стані. Та при такому варіанті ймовірність екологічної катастрофи дуже велика. Адже невідомо, чи витримає дамба інфільтрати, об’єм яких із кожним днем збільшуються, та що буде з полігоном під час зими.

Яким шляхом піти, звичайно, вирішувати мешканцям. Та тут головне зрозуміти, що тягнути час і влаштовувати демонстративні акції протесту – не найкращий варіант у цій ситуації.