5 корисних порад: що потрібно робити, щоб ПЕТ-пляшка потрапила на переробку, а не у смітник

5 корисних порад: що потрібно робити, щоб  ПЕТ-пляшка потрапила на переробку, а не у смітник

Сучасне суспільство може похвалитися багатьма досягненнями, які суттєво полегшують життя кожної людини. Але чи всі вони  корисні? Зараз дуже важко відмовитися від споживання пластику, бо він використовується майже у всіх упаковках продуктів харчування. Тому, аби зменшити шкоду від використання пластуку, намагайтеся не викидати його у смітник, а відправляти на переробку.

Кришечки можна не знімати

Будь-яка пластикова пляшка зроблена із поліетилентерефталату (ПЕТ), а кришка і звичайна етикетка – із поліпропілену. Це різні види пластику, але Вам не обов’язково їх розділяти. На заводі пляшки одразу потрапляють на сортувальну лінію, де вручну розділяються. Маленькі корки можуть просто загубитись серед сміття і відправитись на полігон. Далі пляшки розділяються на маленькі частини і завдяки різній щільності розділяються на різні види пластику: корки і етикетки окремо, «тіло» пляшки – окремо. Далі вони переплавляються і перетворюються в гранули, з яких роблять інші пластикові предмети або ж нові пляшки.

Якщо Ви збираєте кришки окремо, то у Львові з 2015 року діє безстрокова акція збору пластикових корків. Виручені кошти спрямовуються на купівлю ліків для хворих на легеневу гіпертензію.

Пункти збору корків у Львові:

Львівська міська рада – пл. Ринок,
Районні адміністрації:
Галицька адміністрація – вул. Ф. Ліста, 1;
Залізнична адміністрація – вул. Виговського, 34;
Личаківська адміністрація – вул. Левицького, 67;
Сихівська адміністрація – пр. Ч.Калини, 66;
Франківська адміністрація – вул. Г.Чупринки, 85;
Шевченківська адміністрація – вул. Липинського;
Школи;
Дитяча планета (Sky Park) – вул. Стрийська;
Арена-Львів – вул. Стрийська, 199;
Парк Культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького – вул. Болгарська;
Львівська національна бібліотека ім. Стефаника – вул. Стефаника;
Офіс «Об’єднання «Самопоміч» – пл. Міцкевича, 6/7;
Офіс «Об’єднання Самопоміч» у Сихівському районі – вул. Червоної Калини, 64.

Знімайте плівку з пляшок

Мова йде про пляшки, які обгорнуті в плівку (наприклад, пляшки із-під йогурту). Ця плівка зроблена з ПВХ(полівініхлорид), яка, потрапляючи на переробку з іншим пластиком, псує  пластикову сировину. ПЕТ і ПВХ несумісні при переробці. Одна тонна переробленого ПЕТ – це 25 тис. пляшок, а 3-4 пляшки з етикеткою ПВХ, які випадково потрапили до спільної переробки, можуть зробити цю кількість браком. ПВХ давно визначається, як ядовитий пластик і, в багатьох країнах взагалі відмовилися від його використання.

Стискайте пляшки

Перш ніж викинути пляшку у сміттєвий контейнер, її потрібно стиснути. По-перше, це потрібно для того, щоб витиснути повітря та зменшити об’єм. По-друге, це полегшує процес пресування у тюки перед переробкою.

Не купляйте продукцію у «білих» пляшках

Коли обираєте продукти в магазині, обирайте в прозорих ПЕТ-пляшках з мягкою поліпропіленовою етикеткою. Пляшки з білого пластику майже не переробляються. Вони містять домішки (діоксин титана, наноглину), які роблять процес переробки важким і майже не ефективним. Зазвичай, такі пляшки із сортувальних ліній відправляються на полігон. Те саме стосується жовтих та чорних ПЕТ-пляшок.

Шукайте альтернативу пластику

Якщо це можливо, максимально відмовтесь від пластику.  Наприклад, не купуйте маленькі пляшки з водою. Можна використовувати багаторазову тару, яку можна наповнювати водою. Якщо купляєте бутиліровану воду, надавайте перевагу великим об’ємам. Старайтеся використовувати скло замість пластику, наприклад, при покупці молочних товарів або для зберігання продуктів вдома або в офісі.