Директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря представив техніко-економічні обґрунтування вибору технології заводу по переробці сміття, що будуватимуть за кошти ЄБРР. Експерти провели морфологічний тест складу сміття і дійшли до висновку збудувати завод з механіко-біологічної переробки ТПВ. Також зазначили, що суму кредитних коштів ЄБРР збільшили з 25 млн євро до 30 млн євро, однак сума грантових коштів не змінилась.

«Місто Львів обрало технологію поводження з відходами. У червні наші консультанти зробили морфологічний тест складу твердих побутових відходів – це дуже важливо, адже ми вперше отримали актуальні реальні дані, які були використані для того, щоб адаптувати техніко-економічні обґрунтування, які на той час ми вже мали. Ця технологія внесла певні корективи: у нас великий склад органічних відходів та вторинної сировини. У нас є не більше двох років на те, щоб побудувати комплексне рішення, яке загалом дозволить вирішити цю проблему, що склалась в місті. На сьогоднішній день ми обмежені до джерел фінансування. ЄБРР відгукнувся на наші обґрунтовані пропозиції збільшити об’єм кредитних коштів і ця сума вже складає 35 млн євро, тобто на 5 млн євро більше. Кредитна складова збільшилась, а грантова не змінилась – 10 млн євро.

Ми мали обрати технологію, яка буде мати прогнозований підйомний тариф на перероблення і утилізацію ТПВ. Ми з колегами побачили в країнах, які мають схожу морфологію сміття, де є недостатньо розвинена система роздільного збору, що там працює одна система. Тому ми вирішили будувати завод з механіко-біологічної переробки твердих побутових відходів.

Перша частина заводу матиме лінію механічного сортування (2 лінії, потужністю 120 тис. тонн\рік), друга – біо-стабілізаційні тунелі (нам потрібно буде 10-12).

У програмі Zero Waste, яка затверджена у місті Львові, дуже мудро було зазначено, що відходи розділено на дві фракції: на сухе і вологе сміття. Дуже важливим для полегшення технологічного циклу на заводі може стати відділення скла. Я відмітив для себе, що Львів є на декілька кроків попереду, ніж всі міста України з точки зору готовності населення до реальної зміни поведінкових підходів, звичок у частині сортування.

По питанню рекультивації полігону, у нас є уява, як це фінансувати. На це нам європейські фонди дають 7-9 мл євро. Але завод має працювати паралельно.

Ми маємо великий вміст будівельного сміття, воно потрапляє в контейнери – це до 15%. Місто має створити майданчики для будівельного і великогабаритного сміття. Треба створити інфраструктуру і ми це будемо робити. Ресурси на рекультивацію полігону і на будівництво заводу є», – зазначив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.