Які підприємства України найбільше забруднюють довкілля

Які підприємства України найбільше забруднюють довкілля

Вороги екології: Мінекології назвало найбільших забруднювачів повітря та води

Львівська «сміттєва проблема», яка мала величезний резонанс, – справді серйозна, але не єдина екологічна біда держави. «Якщо комусь видається, що головна проблема України – побутові відходи, то промислових відходів за рік продукується в кілька разів більше. Наприклад, той же комбінат «Азовсталь» за рік утворює майже на 25% більше промислових відходів, ніж 4-6 млн жителів Києва продукують побутових відходів», – наголосив міністр екології Остап Семерак.

Представлений днями Міністерством екології та захисту природних ресурсів рейтинг «Топ-100 основних підприємств-забруднювачів» (за 2016 рік) потрібен для подальших кроків щодо перегляду підходів власниками підприємств до питань довкілля. Рейтинг розділений на три категорії: забруднювачі атмосферного повітря, водних ресурсів , а також підприємства, які продукують найбільшу кількість промислових відходів. Традиційно регіонами-лідерами із забруднення навколишнього природного середовища стали Дніпропетровська, Донецька та Запорізька області. На них припадає 75% підприємств-забруднювачів. Саме там розташована найбільша кількість підприємств, отже і викидів суттєво більше, ніж в інших областях. «Іронія в тому, що власники і менеджмент цих підприємств, можливо, і мають можливість пити чистішу воду чи їсти вирощені за особливими технологіями продукти, але точно не ходять у протигазах і дихають тим же повітрям, що і всі ми. Я ліберальних поглядів по життю і завжди за розвиток українського бізнесу (він локомотив нашої економіки), але я – проти безвідповідального бізнесу», – коментує міністр екології України Остап Семерак.

Найбільші забруднювачі

На першому місці в рейтингу забруднювачів атмосферного повітря опинилось «Арселор Міттал Кривий Ріг». За даними Мінприроди, лише за минулий рік підприємство викинуло у повітря 273 тис. т забруднюючих речовин. Це дещо менше, ніж позаминулого року, однак різниця зовсім невелика: лише 3 тис. т.

На другому місці в рейтингу – Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча – 178 тис. т. Це підприємство за рік збільшило обсяги викидів приблизно на 7 тис. т. Третє місце – у Бурштинської ТЕЦ – 168 тис. т відходів за минули рік проти майже 199 тис. т 2015-го.

1_09

2_09
Рейтинг забруднювачів водних об’єктів очолив металургійний комбінат «Азовсталь» із показником викидів у минулому році у 140 мільйонів кубометрів. За ним – Дніпровський металургійний комбінат, який скинув 71 мільйон кубометрів відходів у водойми. Трійку антилідерів замикає «Запоріжсталь» — 54 млн кубометрів відходів.

3_10

4_06

Перша трійка утворювачів відходів – гірничо-збагачувальні комбінати. Антилідером став Північний ГЗК, який за минулий рік спродукував 64,5 млн т відходів. На другому місці – Центральний ГЗК (55 млн т) і на третьому Інгулецький ГЗК — 47 млн т. Вся трійка підприємств розташована у Кривому Розі.

5_04

Ворог №1

Впадає в око, що більшість підприємств-забруднювачів і повітря, і води належать Рінату Ахметову («Метінвест», ДТЕК). Це – «ММК імені Ілліча» та «Бурштинська ТЕС» (входить в «ДТЕК Західенерго»), ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго», а також Вуглегірська ТЕС державного ПАТ «Центренерго». До топ-10 забруднювачів також увійшли ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», Курахівська ТЕС «ДТЕК Східенерго», Старобешівська ТЕС «Донбасенерго», Запорізька ТЕС «ДТЕК Дніпроенерго» і «Дніпровський меткомбінат», підконтрольний «Метінвесту».

До двадцятки забруднювачів повітря ввійшли Ахметовські ж меткомбінат «Азовсталь», Трипільська ТЕС «Центренерго», Луганська ТЕС «ДТЕК Східенерго», Ладижинська ТЕС «ДТЕК Західенерго», ДТЕК Придніпровська ТЕС, Слов’янська ТЕС «Донбасенерго», Зміївська ТЕС «Центренерго», Зуївська ТЕС «Східенерго» , меткомбінат «Запоріжсталь», Південний гірничо-збагачувальний комбінат.

Крім того, три підприємства-антилідери утворювачі відходів (Північний, Центральний та Інгулецький ГЗК) також належать «Метінвесту».

Водночас найбільшим підприємством-забруднювачем стало «Арселор Міттал Кривий Ріг»

Як Мінприроди змусить дбати про навколишнє середовище

Рейтинг «Топ-100 основних підприємств-забруднювачів» (за 2016 рік) зі вказаним обсягом викидів красномовно свідчить: заходи, які нині використовуються в Україні для боротьби із забрудненнями, є недостатніми. Приміром, другий найбільший забруднювач повітря ПрАТ «ММК ім. Ілліча» збільшив обсяг викидів за рік. Вдіяти з цим поки що нічого не можна: умовно кажучи, право псувати атмосферне повітря підприємства «купують» шляхом сплати екологічного податку.

«Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел протягом останніх трьох років мала тенденцію до збільшення. І ця тенденція проявилася у 2016 році, порівняно з 2015-м… Обсяги викидів забруднюючих речовин – від 33 підприємств, які ввійшли у топ-100, несуть 75% загальних обсягів викидів від усіх стаціонарних установ, які були здійснені в 2016 році», – констатує Семерак.

Джерело: Главком