Сортування на кухні, утилізація ялинок та вивіз габаритної техніки: як сортують сміття у Норвегії

Сортування на кухні, утилізація ялинок та вивіз габаритної техніки: як сортують сміття у Норвегії

Про цінність відходів норвежцям розказують із раннього дитинства. Для малюків видають яскраві ілюстровані книжки, де в ігровій формі пояснюють, як правильно сортувати непотріб. Наприклад, потрібно допомогти якомусь звірятку розкласти старі речі у кольорові коробочки.

Потім про необхідність сортування відходів норвежцям регулярно нагадують соціальні працівники, які за допомогою кольорових буклетів та брошур пояснюють важливість роздільного збору цінного ресурсу.

У Норвегії приділяють особливу увагу сортуванню органічного непотребу у зелені пакети, а пластикового – у сині. Саме за цими кольорами автомати на сміттєвих заводах розділяють відходи.

Невеликого розміру щільні сміттєві пакети, якими держава забезпечує населення безкоштовно, можна знайти у кожному супермаркеті: бери скільки хочеш – тільки сортуй правильно. Інструкції щодо правильного сортування сміття також обов’язково внесені у адаптаційний курс для емігрантів.

Норвезьке телебачення постійно демонструє соціальну рекламу, яка наочно показує, що можна зробити з правильно відсортованих відходів. Наразі добутим із сміття біопаливом країна обігріває школи, заправляє міські автобуси та іншу муніципальну техніку.

Традиційно у норвезькому будинку сміття розділяють на сім видів: картон і папір, органіка, поліетилен і нетвердий пластик, скляні та пластикові пляшки, бляшанки з-під консервів, шкідливі відходи (відпрацьовані батарейки, акумулятори, перегорілі лампочки тощо), а також інше сміття.

Сміттєві контейнери стоять біля кожного будинку, чи то багатоповерхівка, чи особняк. Баки не мають спеціалізовано накритих майданчиків, а стоять під відкритим небом. АЛЕ, І ЦЕ НАЙБІЛЬШЕ МЕНІ СПОДОБАЛОСЯ, мешканець іншого будинку не зможе викинути ТУДИ СВОЄ СМІТТЯ. Усі контейнери мають замочок і відкриваються тільки за допомогою ключа. Вивозять відходи за графіком, який можна побачити на дошці оголошень у під’їзді будинку. На фото видно, що баки дуже різні: є звичайні пластикові, а є – металеві (так звані пачки).

Скляні та пластикові пляшки норвежці можуть здати до автоматів у супермаркетах і отримати невелику компенсацію у вигляді паперового чека. Його можна отоварити у тому ж магазині або отримати готівку. Крім того, у кожному супермаркеті є контейнер для шкідливих відходів – відпрацьованих батарейок, перегорілих лампочок та інших небезпечних відходів. Натомість протерміновані ліки приймають у будь-якій аптеці.

Також в Осло налагоджена система збору вживаного одягу. У спеціальні контейнери, які стоять на вулицях, норвежці можуть викинути непотрібний одяг та взуття, які сортують благодійні організації.

Новорічні ялинки на переробку збирають муніципальні служби, попередньо повідомивши на сайті про маршрут і графік роботи спецтранспорту.
Великі за габаритами речі – наприклад, старі меблі, техніку, будівельне сміття – збирають у жовті пачки, які мешканці зобов’язані самотужки вивозити на спеціальні полігони, де є відповідні контейнери.

У Норвегії підрахували, що чотири тонни відходів мають таку ж енергетичну цінність, як одна тонна мазуту. Рівно стільки потрібно, щоб опалювати один приватний будинок усю зиму.