Штрафами – по сміттю, або розділяй і викидай

Штрафами – по сміттю, або розділяй і викидай

У лютому набув чинності закон, яким запроваджуються обов’язковий роздільний збір побутових відходів і штрафи для громадян та чиновників за «неправильне» викидання сміття. Чи буде ефективним «батіг» і чи створено в країні умови, щоб у людей було не тільки бажання, але й  можливість дотримуватися закону?

Кожен українець щороку створює близько 200-250 кг твердих побутових відходів, а жителі більших міст – 330-380 кг, і ці обсяги щороку збільшуються на 20%. Традиційно все сміття накопичується в одному відрі й викидається до контейнера, а потім вивозиться на смітники чи полігони. Сьогодні в Україні налічується понад 3,6 тис. полігонів загальною площею більш ніж 6,3 тис. га.

Фото: Україна без сміття

За даними Державного управління охорони навколишнього природного середовища КМДА, понад 90% відходів потрапляє на смітники столиці без попереднього сортування.

Штрафи в геометричній прогресії

Методику роздільного збору сміття – використання двох або чотирьох контейнерів для різних його видів – ще має розробити Міністерство з питань ЖКГ. Головне – закон визначає, що власники, орендарі, користувачі житлових будинків, земельних ділянок зобов`язані укласти угоди з виконавцем послуг щодо вивезення сміття, забезпечити оплату цих послуг і роздільний збір ТПВ. Для цього передбачається встановлення контейнерних майданчиків та урн.

Штрафувати будуть за порушення правил, норм, законодавства у сфері благоустрою та поводження з відходами. Виписування штрафів – прерогатива інспекцій при виконкомах, інспекцій з екології, інспекцій з благоустрою, а також інспекцій з житлово-комунального господарства.

Відповідно до закону, українці повинні здійснювати роздільний збір відходів у порядку, передбаченому спеціальною методикою ( Методичні рекомендації з організації роздільного збору твердих побутових відходів, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України N 242 від 5 серпня 2008 року).Насамперед це стосується власників приватних будинків, оскільки жителі багатоповерхівок домовляються з перевізниками відходів через ЖЕКи.

Водночас штрафи актуальні й для жителів багатоповерхівок у тих містах, де, на відміну від столиці, угоди на вивезення сміття укладаються з кожною квартирою окремо.

Крім того, штрафні санкції (340-1360 грн.) передбачаються для громадян, які порушують вимоги щодо поводження з відходами під час їх збору, перевезення, зберігання, обробки, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення, а також за порушення держстандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів.

При цьому розмір штрафів для населення за псування й забруднення сільськогосподарських земель збільшений із 170-340 грн. до 340-1360 грн. Посадових осіб будуть штрафувати за ті ж правопорушення, але розмір їхньої відповідальності буде вищим – 850-1700 грн.

Наразі закон тільки сформулював правила гри на ринку ТПВ. Але попереду найважче – привчити населення до системи «мухи – окремо, котлети – окремо».

В той час у світі

http://nowaste.com.ua/

Фото: Україна без сміття

У Сінгапурі за викидання сміття введений штраф – приблизно 650 дол. Такий високий штраф дозволив Сінгапуру досягти статусу найчистішого міста планети.

Також в Лондоні, завдяки підвищенню штрафів за викидання недопалків у недозволених місцях, який становить приблизно 160 дол., вдалося досягти зменшення кількості сміття на вулицях, а влада почала використовувати гроші від штрафів на придбання нових урн і фінансування кампанії про шкоду куріння.

У Німеччині, якщо мешканці не сортують сміття, накладають штраф на багатоповерховий будинок і розподіляють між усіма власниками квартир.