Якщо коротко. Завод буде збудований – місце, гроші і партнери у Львова є, вибір генпідрядника на завершальному етапі. Завод буде сучасний, якісний і безпечний – ЄБРР фінансує лише такі проекти. Всі необхідні процеси йдуть, хоча й не так швидко, як би хотілось.
Де буде завод?
Комплекс буде розташований у межах міста, на вул. Пластовій, 13. Це велика промислова зона, де, зокрема, розташовані очисні споруди міста, які також незабаром будуть модернізовані. Всіх юридичних рішень для цього етапу проекту є достатньо, включно з погодження Міністерства екології та природніх ресурсів.
Звісно, у пересічного львів’янина є бажання, аби завод збудували «десь подалі». Але ми також повинні зрозуміти і думку мешканця будь-якого села чи містечка, який в свою чергу каже: «То ваше сміття, то в себе його й переробляйте!».
Хто є партнером і за чиї гроші будуємо?
Львів уклав договір із Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Фондом Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) щодо будівництва сміттєпереробного комплексу та рекультивацію старого полігону у Грибовичах. 25 млн євро кредиту місто має повернути впродовж 13-ти років. Ще 10 мільйонів євро повертати не потрібно – це грант.
Чому досі не почали будувати?
Щонайперше, через дозвільні процедури. Свого часу місто більше року чекало погодження будівництва від Міністерства екології та природних ресурсів. Ще майже рік – дозвіл Антимонопольного комітету України. Аналогічна історія з рекультивацією Грибовицького сміттєзвалища. Місто чекало майже сім місяців на погодження проекту від тодішнього голови ЛОДА Олега Синютки, хоча йому достатньо було підписати формальне погодження.
Окрім того, підрядника обирає банк на міжнародному тендері. Наразі ЄБРР вже має звіт щодо технічних пропозицій, які надали учасники тендеру. Далі учасники, які пройдуть відбір, будуть допущені до наступного етапу тендеру – подаватимуть комерційні пропозиції. Власне, хто запропонує найнижчу ціну, той і будуватиме завод.
Хто зголосився будувати завод?
Свої технічні пропозиції надіслали чотири учасники:
Компанія Eggersmann Anlagenbau GMBH (Німеччина),
Компанія Control Process S.A. (Польща),
консорціум із двох фірм — WTT (Нідерланди) та Axis (Литва),
консорціум із двох фірм — MUT (Австрія) та Dogusan (Туреччина).
Всі вони мають досвід спорудження таких об’єктів – це було однією з вимог.
Коли може початись будівництво?
Передбачається, що ще у 2020 році. Втім, у зв’язку з пандемією коронавірусу терміни можуть дещо коригуватися.
Скільки часу воно триватиме?
Період від початку основних робіт і до здачі об’єкту в експлуатацію – два роки.
За якою технологією працюватиме завод?
Львівський сміттєпереробний комплекс стане першим в Україні, що працюватиме за європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів. Тут буде відбуватись прийом, сортування, біологічна обробка відходів та отримання у підсумку вторсировини, твердого відновленого палива (RDF) і неперероблювальних залишків. При цьому RDF буде продаватись на цементні заводи для отримання теплової енергії.
По заводу є якісь суди, що там?
Є спроби торпедувати будівництво в судах, але це звична практика для проектів такого масштабу. Зокрема, були намагання скасувати через суд дозвіл Мінекології і цю справу місто Львів повністю виграло. В процесі судові перипетії щодо рішення виконкому про надання містобудівних умов та обмежень для будівництва заводу на Пластовій, 13.
Ми спокійно ставимось до необхідності обґрунтування законності наших рішень в судах, оскільки готували їх дуже фахово і ретельно в інтересах громади Львова.