Рекультивація

Проект рекультивації Грибовицького полігону

2009 року Львівська міська рада залучила радника Міжнародної фінансової корпорації, щоб проаналізувати як знайти приватного інвестора.

У 2010 році міжнародні експерти оприлюднили висновок, що загальна вартість будівництва заводу, нового полігону і рекультивації становитиме близько 40 млн євро.

Тому в 2011 було проведено тендер на розробку проекту з рекультивації Грибовицького полігону. Інститут Гірхімпром виграв тендер і розробив проект рекультивації.

Щоб знайти виконавця цього проекту у Львові відбувся круглий стіл за участю потенційних інвесторів, серед яких – AVE, Remondis, Veolia, FFK, FERTI TEK та інші. Однак жодна з цих фірм не була готова вкладати власні кошти у комплексний проект, включно з рекультивацією.

У 2015 році Європейський інвестиційний банк висловив зацікавлення у фінансуванні екопроекту. Після нарад в міській, обласній, сільських радах та з залученням іноземних спеціалістів – обрано остаточний курс на реалізацію глобального проекту з рекультивації та подальшого поводження з ТПВ.

30 травня 2016 року на сміттєзвалищі в Грибовичах трапилася пожежа, у результаті якої відбувся зсув, під яким загинули четверо осіб – рятувальники і еколог. Після трагедії обласна екоінспекція припинила діяльність звалища і розпочала перевірку.

У серпні 2016 року, на Грибовицькому сміттєзвалищі встановили 6 відеокамер та 2 тепловізори. Це було зроблено для того, щоб уберегти сміттєзвалище від наступних підпалів і мати можливість вчасно реагувати на стихійні загоряння відходів.

У вересні 2016 року очистили інфільтратні озера від сміття.

У вересні 2016 року Львівська міська рада затвердила проект договору між містом Львовом та Малехівською сільською радою про виділення земельної ділянки, необхідної для рекультивації сміттєзвалища. Але громада села дала офіційну відмову у співпраці, через що процес рекультивації тимчасово призупинений.

Етапи реалізації проекту:

Технічний
тривалість:6 років
стан: завершено

  • написання, обговорення, затвердження всіма сторонами (міська рада, автори проекту, громада Малехова і Грибович)
  • проведення екологічних досліджень
  • затвердження проекту державною експертизою

Стабілізаційний
тривалість:2 роки
стан: в процесі

  • розширення та укріплення дамби
  • вирівнювання схилу під кутом 18о
  • очищення інфільтратних озер

Вирівнювання схилу відбуватиметься в три етапи. При створенні технологічних карт використовуватимуть сміттєвий камінь: це перероблене сміття, яке уже неможливо використати вдруге, спресоване у тюки об’ємом 1 м3.  Відповідно, для цього у Львові створять комплекс для переробки та сортування сміття. Протягом двох років планується підперти аварійну стіну та очистити інфільтратні озера.

Рисунок2

Полігон, дамба та дорога

Рисунок3

Складання відходів на рівні першої тераси

Рисунок4

Складання відходів на рівні другої тераси

Рисунок5

Виположування полігону з влаштуванням горизонтального майданчику на місці 1-го та 2-го інфільтратного озера

Рисунок6

2 черга виположування полігону

Рисунок7

Виположування полігону з влаштуванням горизонтального майданчику на місці 3-го інфільтратного озера

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Паралельно до формування опори стіни буде здійснюватися робота з відкачування та очищення інфільтратів та висушування інфільтратних озер. Для їх очистки будуть прокладені потужні очисні споруди продуктивністю 300 м кубічних на добу. На місці інфільтратних озер, після їх висушення, також будуть створені технологічні карти*, які також будуть закладенні сміттєвим каменем. Завершення етапу цих робіт перейде в наступний, рекультиваційний, етап.

Рекультиваційний
тривалість: 10 років
стан: в розробці

  • прокладання дегазифікаційної мережі з горизонтальними відводами, які об’єднуватимуться у загальний колектор
  • прокладання по всьому периметру полігону колектора для інфільтратів
  • покриття тіла полігону шаром компактованої (трамбованої) глини, геокомпозитом та грунтом
  • біологічна рекультивація: посів трави та кущів
  • будівництво мережі контролю за стічними водами та моніторинг свердловин

По всьому периметру полігону буде зроблена дренажна система. Для цього буде зроблений захисний екран дна, тоді основа полігону буде засипана шаром глини, потім буде встановлена гідроізоляційна плівка.

Захисний екран дна, гідроізоляційна плівка

7

Плівка склеюватиметься і тоді на неї буде встановлена дренажна система, яка засипається гравієм і покривається геотекстилем (щільна марля, яка не пропускає болота). І завдяки такій системі інфільтрати будуть збиратися в одному місці та відправлятимуться на очистку.

Захисний екран поверхні полігону ТПВ

9

Щоб в подальшому не виникало ніяких надзвичайних ситуацій (загоряння сміття та інше) буде проведена дегазація. Для цього будуть встановленні газові свердловини, які об’єднуватимуться в колектор,  де і збиратиметься газ зі всього полігону.

* Технологічна карта – це документ, де зазначено усі технологічні процеси які будуть використовуватися у споруджені схилу.