Міжнародний досвід: як вирішують проблему сміття у Швейцарії

Міжнародний досвід: як вирішують проблему сміття у Швейцарії

Швейцарія вважається однією із найбільш чистих країн світу, яка переробляє практично 100% своїх відходів. Система сортування сміття там доведена до абсолюту. А дехто навіть скаже, що до абсурду.

Люди, які побували в Швейцарії, вихваляють не тільки чудову природу і архітектуру цієї прекрасної країни, а й високий рівень чистоти як у селах, так і в містах. Мало хто знає, яким чином швейцарці досягнули такого результату.

Їх система сортування сміття трохи не схожа на ті, які вже багато років існують в інших країнах. Чистота в першу чергу залежить від свідомості людей.

У Швейцарії сортують все, що тільки можна. У цій системі не передбачаються винятки ні для кого. Всі громадяни зобов’язані розподіляти сміття по різних контейнерах. Якщо людина не згідна з цим законом – платить штраф.

3

Склотара. Більше 90% тари повертається на заводи по вторинній переробці скла. При цьому тільки при поверненні деяких пивних пляшок в магазин можна отримати певну винагороду. В інших випадках ті, хто здає пляшки, нічого за це не отримують. Також потрібно знімати кришки і розсортувати пляшки і банки залежно від кольору скла: біле, коричневе, зелене – окремо.

Папір та картон. Папір переробляється окремо від картону (переробляти картон дорожче). Майже третина друкованої продукції, виробленої у країні, повертається в пункти прийому вторинної сировини.

Батарейки. 60% усіх проданих у Швейцарії батарейок здаються на переробку і не викидаються у смітник.

jak_vlashtovanuj_zbir_smitja_v_swejcarii_31

Так само окремо здаються РЕТ-пляшки, окремо – старі електричні прилади і домашня техніка, окремо – будівельне сміття, лампи денного світла, консервні банки (необхідно самостійно спресувати банку за допомогою магнітного преса), окремо – трупи тварин, залишки рослинного та машинного масла (міняти масло у власному автомобілі категорично заборонено – це мають зробити на техстанціі за 50 франків).

Штрафи . Сміття можна не сортувати. В такому випадку доведеться сплачувати податок, який стягується з кожного кілограма відходів. На кожен сміттєвий кульок наклеюється марка, що свідчить про сплату податку. Приміром, за п’ять кілограмів сміття доведеться віддати 2-3 франка (приблизно 50-60 грн). А от здати відходи у спеціальні пункти прийому нічого не коштує.

У Швейцарії навіть існує так звана сміттєва поліція, яка за допомогою сучасних технологій аналізує сміття, залишене не в тому місці або без оплати податку, знаходить і штрафує порушника.

4

Так було не завжди. Ще у 80-ті роки ХХ століття екологічна ситуація у Швейцарії була катастрофічною – всі річки і озера забруднені фосфатами і нітратами, земля – важкими металами, біорізноманіття стрімко зменшувалася, а суспільство споживання виробляло величезну кількість сміття.

Тільки до Цюріха звозили понад 3000 тонн «нелегальних» кульків з відходами в день. Тому всім кантонам і громадам довелося ввести мито на сміття.

Як результат, Швейцарія зараз – одна з найбільш екологічно чистих країн світу, з розвиненим громадським транспортом і чистим гірським повітрям.