Львів долучається до світової ініціативи «Zero Waste»

Львів долучається до світової ініціативи «Zero Waste»

Зменшити кількість відходів у місті на 30% за п’ять років? Щоб досягнути такого результату, Львів переходить від управління відходами до управління ресурсами і долучається до світової концепції «Zero Waste». Основи цієї філософії поводженням зі сміттям пропонують закласти у стратегію поводження із твердими побутовими відходами (ТПВ) на 2017-2022 роки.

За підсумками 2016 року, Львів продукує орієнтовно 240 тис. тонн сміття, а це в середньому 280 кг ТПВ на одного мешканця за рік. На переробку потрапляє тільки 3-5%. Тож постає питання: що робити з рештою сміття?

Щоб вирішити цю проблему, 26 грудня під час сесії Львівської міської ради створили робочу групу, яка має розробити стратегію поводження з ТПВ на найближчі 5 років.  Вже 11 січня перші напрацювання обговорили із громадськістю.

«Ми хочемо залучити громадськість із різних середовищ. Ми прагнемо вести діалог і спільно вирішувати цю проблему. І, звичайно, якщо у мешканців міста є цікаві ідеї та пропозиції щодо стратегії поводження з ТПВ, яка розроблятиметься на 5 років, ми готові співпрацювати. Для нас головне, щоб ця стратегія була ефективною для Львова», – наголосив Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.

В основу львівської стратегії закладена світова концепція «Zero Waste», тобто «нуль відходів». Це не означає, що відходи будуть скорочені до нуля – тут йдеться про максимально ефективне їхнє використання,  що для Львова зараз дуже важливо.

«Нам важливо дійти до розуміння спільної відповідальності. Адже, якщо місцева влада спільно із бізнесом надаватиме усі можливості для сортування чи переробки, а люди будуть думати про те, що, як і куди викидати, то ми справді досягнемо тих 30%, про які зараз говоримо», – наголосила Ірина Миронова, експерт зі сталого розвитку.

План дій базуватиметься на європейській культурі поводження з відходами. Основна увага буде зосереджена на таких позиціях:

  • промоція зменшення кількості відходів, їх сортування та переробка;
  • створення умов для ефективного сортування сміття;
  • освіта для різних груп населення;
  • робота з бізнесом та економічні стимули

Промоція зменшення кількості відходів

Промоція зменшення кількості відходів, сортування та переробка відбуватиметься від дитячих садочків до бізнесових підприємств. Автори програми планують розробити інформаційну кампанію, яка інформуватиме мешканців про усі заходи, зустрічі, обговорення та рішення пов’язані з культурою поводження з ТПВ.  Промоція показуватиме вже існуючий досвід львів’ян із сортування та переробки. Також інформаційна промоція включатиме соціальні ролики, інформаційні буклети та показуватиме досвід інших країн.

«Львів прагне якнайшвидше вирішити проблему із сміттям, тому ми намагатимемося застосовувати усі методи для інформування мешканців. Надіємося, що і ЗМІ в цьому допомагатимуть» –  наголосив Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.

Ефективне сортування сміття

Для того, щоб мешканці міста мали змогу ефективно сортувати сміття, планується: створити одну систему роздільно збору, провести аудит щодо наявності достатньої кількості контейнерів для сортування відходів і відповідно до цього, доставити їх в потрібних місцях, створити інтерактивні мапи пунктів прийому різних відходів. Також будуть перевірені спільно з міністерством всі організацій, які мають ліцензію на поводження з відходами та їх захоронення.

«Буде проведений аналіз сміттєвих майданчиків по всьому місту щодо їх пристосування для сортування сміття. Якщо будуть виявлені порушення, ми намагатимемося спільно з перевізниками їх вирішити» – зазначив Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.

Освіта для населення

Для того, щоб у львів’ян розвинулась правильна культура поводження з ТПВ, проводитимуть спеціальні навчальні програми. Для садочків та навчальних закладів буде розроблена програма (будуть створені факультативи) щодо специфіки сортування відходів на загальних екологічних принципах. Для старших груп населення  будуть проводитися еко-конкурси, квести, тренінги, семінари.

«Наше суспільство потрібно виховувати, і питання правильного поводження із відходами, не виняток. Дуже важлива комплексна робота: від дитини до дорослої людини. Щоб не тільки держава сприяла суспільному навчанню, але щоб кожна людина показувала свою поведінку, як  зразок. Щоб батьки та старше покоління не ігнорували, а також навчали своїх дітей» – зазначила Ірина Миронова, експерт зі сталого розвитку.

Робота з бізнесом та економічні стимули

Важливою позицією у стратегії є і економічна складова. Одним із пунктів у стратегії є розробка програми для ОСББ (викидаєш менше – менше платиш). Львівська міська рада до вирішення проблеми з сміттям прагне залучити і бізнес (кав’ярні, супермаркети, підприємства). І впершу чергу впровадити програму розширеної відповідальності виробника – переведення фінансової та/або матеріальної відповідальності за утилізацію продукту на виробника після його споживання. У кав’ярнях планують провадити використання багаторазової тари «Львівська чашка», зменшити використання поліетиленових пакетів у супермаркетах впровадивши еко-сумку. Також стратегія передбачає договір з усіма підприємствами про обов’язкове маркування: чи продукт переробляється, чи ні. І також важливим пунктом є залучення та створення підприємств, які будуть переробляти певні види відходів.

«Якби ми не прагнули вирішити проблему ТПВ, але самі ми нічого не зробимо. Ні міська рада, ні активісти не зможуть досягнути поставленої мети, якщо суспільство та бізнесові структури не долучаться до цього. Бо в цьому питанні, дуже важливу роль відіграє і економічна складова» – зазначив Олег Котис, координатор соціальної ініціативи «Хтось не зробить»

Злагоджена співпраця та міжнародна підтримка стратегії

До розробки стратегії долучені  еко-активісти та громадські організації Львова.  Стратегія буде поділена за напрямками і будуть чітко встановлений дедлайн за усіма позиціями, до складу робочої групи входитимуть представники з громадськості.

Протягом декількох тижнів робоча група спільно з громадськістю має допрацювати програму та в кінці січня представити її для затвердження на сесії Львівської міської ради.

Паралельно ведуться перемовини з Міністерством фінансів та економіки Франції щодо виділення грантових коштів на розробку проектної документації для комплексного вирішення проблем з ТПВ у Львові. До кінця місяця має бути прийнято рішення. Таким чином, місто зможе залучити досвід та фахові знаннями компанії «Egis», яка має досвід у розробці концепцій поводження з ТПВ.

До процесу створення стратегії залучені міжнародні експерти, зокрема, Даніель Аспліф, керуючий директор CDM Інжиніринг України. Також буде використаний досвід міст-партнерів:  Польщі, м. Любляна (Словенія) та м. Фрайбург (Німеччина).

Довідка:

Концепція Zero Waste – це сукупність організаційних, регуляторних, фінансових та освітніх заходів, спрямованих на зменшення генерування та збільшення роздільного збору й переробки відходів.

Детальніше про концепцію можна дізнатися за посиланням:

https://www.zerowasteeurope.eu/.