Енергоощадні лампи – шлях до збереження довкілля

Енергоощадні лампи – шлях до збереження довкілля

У вересні 2009 року в усіх країнах Євросоюзу перестали продавати лампочки розжарювання потужністю 100 Вт і більше. Якщо кожна сім’я у Львові замінить одну звичайну лампочку в домі на енергоощадну (люмінесцентну), то це призведе до зниження рівня забруднення навколишнього середовища. Використання LED-лампочок виявиться ще корисніше.

Переваги енергоощадних ламп

Фото: Get, U.N.D.P Україна

Фото: Get, U.N.D.P Україна

Споживають енергоощадні лампи електроенергію на 30% менше, а термін їх служби в 10 разів більше звичайних лампочок. Енергоощадні лампи можна застосовувати в пластикових світильниках, у настільних лампах і люстрах, не побоюючись того, що світильник може розплавитися. Тепловіддача у них значно нижча, ніж у традиційних лампочок. Енергоощадні лампи освітлюють приміщення рівномірніше і м’якше, що більше відповідає природному освітленню і зберігає здоров’я очей.

Потужність ламп розжарювання більша потужності енергоощадних ламп у 5 разів. Наприклад, якщо ви звикли користуватися лампою розжарювання в 100 Вт, то енергоощадна лампа в 20 Вт забезпечить вам таке ж освітлення. При купівлі енергоощадних ламп звертайте увагу на розміри: лампа повинна вільно уміщатися у світильнику або люстрі. Енергоощадні лампи мають два основні види цоколів: Е27 і Е14.

Якщо лампа з цоколем Е27 підходить практично на всі стельові люстри, то лампи з Е14 застосовуються лише в невеликих бра і світильниках. Освітлення енергоощадних ламп не залежить від їх форми, а сама форма лампи визначає їх вартість. Спіралевидні лампи більш складно виготовити, тому вони дорожчі від розжарювальних. При виборі таких ламп враховуйте також колірну температуру лампи та термін її служби. Лампи теплого світла, близькі за кольором до ламп розжарювання, встановлюють для затишку і їх краще розмістити в кімнаті відпочинку. Холодні кольори з температурою вище 3500К, навпаки, підвищують працездатність і найкраще підходять для робочого кабінету. У житлових приміщеннях рекомендують встановити лампи з температурою від 2700 до 4200К, які дають рівномірне і тепле освітлення, найбільш підходить для домашньої обстановки.

Негативний вплив відпрацьованих енергоощадних ламп

Енергоощадні лампи містять в собі ртуть, тому їх не можна викидати у смітник, а потрібно здавати у спеціальні пункти прийому.

За висновками експертів, в Україні лише 2% людей читають інструкцію з використання енергоощадних ламп і свідомо хочуть здати їх на утилізацію. Але в більшості випадків такі лампи разом з побутовими відходами вивозять на сміттєзвалища, де ртуть проникає в ґрунт, або на сміттєспалювальний завод, де їх спалюють.

Якщо випадково розбити одну лампу, то вміст ртуті в повітрі в 160 разів перевищить гранично допустиму її концентрацію. Ртуть, потрапляючи до організму людини, накопичується і залишається там на все життя.

Де можна здати відпрацьовані лампи –  дивіться за посиланням:
http://solvetpv.lviv.ua/karta-majdanchykiv/
http://city-adm.lviv.ua/lmr/hrafik-stoianok-eko-busa-u-2016-rotsi