Чому Львів знову залишився без ділянки для полігону ТПВ

Чому Львів знову залишився без ділянки для полігону ТПВ

Землі колишнього гірничо-хімічного підприємства Яворівського ДГХП «Сірка» пошкоджені гірничою хімією, тому вони не можуть використовуватися для сільського господарства чи будівництва. Але чи придатна ця ділянка для полігону твердих побутових відходів? Які екологічні норми порушено? Чи бачила ЛОДА, що на відстані 2 км від ділянки розташовано озеро та санаторій?

Відповідно до законодавства України, полігон твердих побутових відходів не може бути в межах міста. А у ситуації Львова такої ділянки взагалі немає на території міста. Через це на початку листопада 2016 року мер Львова Андрій Садовий  звернувся до Львівської ОДА та ЛОР з проханням допомогти знайти таку ділянку в межах області.

Львову були запропоновані три ділянки, які мають промислове призначення, і які, нібито, підходять під полігон ТПВ або завод. Але жодного документального підтвердження щодо передачі Львову хоча б однієї ділянки не було. Тільки після візиту прем’єр-міністра Володимира Гройсмана до Львова 27 січня очільник області виявив готовність затвердити та виділити під новий полігон ділянку колишнього підприємств Яворівського ДГХП «Сірка».

Чому «Сірка»? З технічної  сторони  ця ділянка має найвигідніше планування для Львова. Вона найближча до міста, до неї зручний доїзд і, плюс до цього всього, цю ділянку не можна використовувати для господарства або будівництва.

Так, область затвердила та виділила землю, але чи справді це допомога? Як виявляється, жодні екологічні дослідження про те, чи підходить ця ділянка для полігону, обласна рада не проводила. І тут починається найцікавіше.

На закритому засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Львівської області губернатор Олег Синютка запевнив Володимира Гройсмана у придатності виділеної на Яворівщині земельної ділянки під облаштування полігону ТПВ і позитивних висновках екологів. Це при тому, що в першому повідомлені від ЛОДА,  де зазначено перелік ділянок, які будуть розглядатися під полігон ТПВ, йдеться про те, що землі мають виготовлену технічну документацію, але немає жодного слова про те, що на ділянках проводилися екологічні експертизи.

Через декілька днів після візиту Володимира Гройсмана Олег Синютка заявляє, що є противником облаштування на цій ділянці полігону ТПВ. Проти полігону та колишньому підприємстві «Сірка» і Яворівська районна рада, але очільник області все  ж підписує документи про передачу цієї земельної ділянки львівському КП «Збиранка».

Що робить міська влада? Для встановлення відповідності цієї земельної ділянки нормативним вимогам до облаштування полігону та будівництва сміттєпереробного заводу, за розпорядженням міського голови Львова 30 січня утворено науково-експертну групу під керівництвом академіка Національної Академії наук України Ігоря Юхновського.

Щоб мати змогу об’єктивно оцінити та провести усі дослідження робоча група, а це львівські екологи, проектанти та науковці, здійснили робочий виїзд на ділянку. За результатами першого засідання науково-експертної групи, на цій ділянці не можна будувати ні полігону, ні сміттєпереробного комплексу.

«Ні полігон, ні сміттєпереробний завод там не може бути через те, що ділянка не відповідає державним будівельним нормам, на карті це видно неозброєним оком. У нас немає жодних досліджень, які  би підтверджували стан цих земель у розрізі. Я вже не кажу про те, що поблизу цієї  ділянки розміщені природоохоронні об’єкти», – розповів доцент Національного лісотехнічного університету України, кандидат технічних наук Юрій Зима.

До 13 січня експертна група має зробити усі дослідження та аналіз  цієї ділянки і озвучити свій висновок.

«Зараз працює експертна група, до цього часу жодні рішення не прийматимуться. Якщо висновок буде позитивним і ділянка відповідатиме усім вимогам, то наступним кроком є розгляд проекту будівництва. Проект має бути розроблений відповідно до ДБН-ів, законодавчих та екологічних норм. І лише після цього відбудеться презентація населенню цієї місцевості. Тільки після висновку експертної групи ми зможемо сказати, чи ця ділянка є придатною для полігону, чи ні», – зауважив директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Сергій Бабак.

Те, що ділянка колишнього підприємства «Сірка» не підходить для полігону ТПВ, чітко видно на супутниковій карті Google-maps. От тільки як цього не побачив голова ЛОДА? Тож наразі Львів і далі залишається без визначеної ділянки для полігону та сміттєпереробного заводу.

Нагадаємо, після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі, а це уже 8 місяців, Львівська міська рада почала пошук нової ділянки під полігон та сміттєпереробний завод. Однією з поставлених умов щодо нової  ділянки було те, що земля має бути у межах Львівської області, мати промислове призначення та відповідати державним екологічним та будівельним нормам.