4 контейнери біля будинку: як відбувається сортування сміття у Празі

4 контейнери біля будинку: як відбувається сортування сміття у Празі

Україна тільки намагається усвідомити і дійти до роздільного збору сміття. Натомість в Європі, ця система діє давним-давно. 70 % чехів добровільно сортують своє сміття. Для роздільного збору по всій території Чехії встановлено 214 тис. контейнерів.  

У Празі контейнери за статистикою знаходяться в середньому в 100 метрах від будь-якого будинку (це вимога Євросоюзу). В будь-якому чеському місті, селищі та навіть маленькому селі можна побачити характерні кольорові баки для різних відходів. Зазвичай, усі побутові відходи розділяють на чотири фракції: скло, пластик, папір і змішані відходи. Додатково встановлюють контенери для металу, тари від питних продуктів. Всі баки щільно закриті, завдяки цьому, сміття не розкидається та немає неприємного запаху.

12786_900

Контейнери длдя роздільного збору

Щодо скла, то в Празі є контейнери як і для простого, змішано збору, так і для роздільного сортування світлого та темного скла. Пляшки з під пива можна здати в спеціалізовані автомати і повернути собі залогову вартість за тару.

11563_900

Контейнери для білого та кольорового скла

 

ФОТО_7

Бокси для залогової тари

Прискіпливо чехи ставляться і до сортування металу, адже для цього  також встановлений окремий контейнер.

У Празі окремо здають пакети (тари) з під молока, соків та питних продуктів для цього встановлений окремий контейнер. Правда не відомо чи вони їх переробляють чи спалюють.

11925_900

Контейнери для упаковок від пиних продуктів

Найхарактерніше для чехів те, що всі пластикові, скляні банки (пакети) після використання миються. У сміттєві баки, чехи викидають тільки чисті пляшки, тари, пакети тощо.
Також  можна побачити біля магазинів і в густо населених районах спеціальні контейнери для одягу і електроніки (останні 2 види). Туди можна приносити використаний одяг, але обов’язково, щоб він був чистий. Щодо здачі батарейок, то Прага має в цьому найкращий досвід. Контейнери для електротехніки встановлені не тільки у під’їздах та магазинах, але і на вулицях. Тому навіть йдучи на роботу кожен мешканець  не витрачаючи додатковий час може здати свої використанні батарейки на переробку.

10904_900

Контейнери для одягу

11116_900

Контейнери для батарейок

Для інших небезпечних відходів у Празі розроблена система пунктів прийому. За допомогою інтернет-порталу знайти їх дуже просто. В такі пункти можна здати і біологічне сміття, якщо воно у великих кількостях (викошена трава, листя, тощо).

Шини від машин можна залишити в будь-якому шиномонтажі, вони зобов’язані їх прийняти (це встановлено законодавством Чехії)

Вивезення та утилізацію старої техніки (телевізори, холодильники та ін.) за невелику плату організовують магазин і інтернет-магазин, в якому ви замовляли прилад. Або ж можна самостійно доставити його у пункти збору. В контейнери з електронікою можна викидати тільки дрібні прилади (телефони, міксери, фотоапарати та ін.)